UPDATE 29,03.17 , na dole ważna informacja o kodach

Spis treści :

1.Jak zrobić projekt ogrodu PM według idei Anastazji

2.Jak narysować ogród PM

Jak zrobić projekt ogrodu PM według idei Anastazji

Rośliny to cegły a projekt ogrodu to „dokumentacja techniczna domu” – gdzie jaka „cegła” ma się znajdować. Projekt ogrodu całkowicie  samodzielny, bez żadnej pomocy. To my jesteśmy architektem i to my wybieramy tak jak nam się podoba.

Korzystamy z narzędzia -_PROSTOTA_- tak często jak tylko coś robimy. Prostota ułatwia nam wszystko, po co komplikować ?

900 gatunków, „jak to ugryźć” ? po prostu dzielimy na grupy roślin :

-warzywa

-drzewa
–iglaste
–liściaste
–ozdobne
–jadalne
–obce ale dobrze u nas rosnące

krzewy
–iglaste
–liściaste
–ozdobne
–jadalne
–obce ale dobrze u nas rosnące

-byliny(rośliny wieloletnie)

-kwiaty
–jednoroczne
–wieloletnie
–„samosiejki” itp wybrane przez siebie grupy

-pędy

-grzyby

-rośliny pojedyncze „solitery”

-rośliny na żywopłoty

-rośliny lubiące wilgoć, rosnące blisko stawu lub w zbiorniku wodnym

-rośliny ozdobne

-rośliny miododajne

-rośliny dla ptaków

-rośliny parkowe

-rośliny plenne „chwasty” które mogą się na różne sposoby przydać np nawóz lub pasza

-rośliny ochronne dla innych roślin lub w innym celu

-rośliny przyprawowe

-rośliny jadalne

-rośliny ruderalne

To jest minimum tyle grup roślin 🙂 Samych warzyw jest minimum 50 gatunków, samych jabłoni więcej niż 3, kwiatów naszych lub dobrze  zaaklimatyzowanych lekko licząc minimum 350 gatunków (i to typowe, nie wszystkie),  ziół kilkaset gatunków, drzew i krzewów naszych (lub  zaaklimatyzowane) minimum ponad 300 gatunków….      A ja nadal mam tylko podstawowe narzędzia… – które jedynie obejmują część wiedzy. A  rośliny jadalne ? Łukasz Łuczaj naliczył ich ponad 1000 gatunków w Polsce , mało ? w dodatku same „dzikie”. Ile jest samych roślin  ozdobnych – nawet nie warto wymieniać ale by się nie zmieściły do jednego hektarowego ogrodu.

Sam podział na grupy sprawia że ilość roślin niezbędnych wizualnie maleje. Moja lista składa się z 3 plików tekstowych , każdy plik  ma 300 gatunków roślin podzielonycb na grupy, do tego jest lista ekstra 120gat czyli razem  1020 roślin (jeśli nie będę dalej nic  zmieniał).
Plik tekstowy formatu .doc w OpenOffice Writer ,każdy plik składa się z 6 stron, każda strona z tabelką na 50 gatunków i dużo  miejsca na opis np zaznaczam wzrost lub przeznaczenie rośliny. Razem to tylko 9 kartek A4.

Podobnie ze zdjęciami, mam tylko te których nie zapamiętałem. Kilka katalogów, zdjęcia w postaci niedużych plików (przykład), tak by  na ekranie monitora (zwykły 19 cali) ogarnąć naraz 50 czy 100 zdjęć roślin. Niektóre zdjęcia mają tylko pokrój rośliny, inne jego  najważniejszą cechę np kształt liścia/owocu itp i często podany wzrost lub też szerokość.

Wszystkie moje ponad 900 gatunków roślin w postaci listy i zdjęć mogę zmieścić do wielkości 10 mb, to naprawdę mało. Komputer służy  do przetwarzania danych i warto tą jego najlepszą cechę wykorzystać. Zdjęcia biorę z atlasów/kluczy roślin – robię komórką lub aparatem, za  pomocą programu graficznego np darmowy PhotoFiltre czy innym, mogę za 1 razem zrobić 50 miniaturek/nadać nazwy itd.

Moja lista roślin 3 razy była poprawiona, po prostu wybieram z bogactwa przyrody to co do mojego ogrodu pasuje najlepiej. Wszystkie  rośliny które mam , lub ich przeważająca większość – to flora Polski. Gdzie mogę wybieram dawne gatunki, „dzikie”, a część roślin „obcych”  to takie które u nas rosną bez problemu i dobrze wyglądają.

Dziennie można bez problemu wybrać 100-150 gatunków roślin, cała lista do zrobienia spokojnie w czasie 2 tygodni. Nie musi być od razu  doskonała, i tak w czasie robienia projektu jeszcze wiele będzie zmian , ponieważ bogactwo roślin jest niesamowite.

Listy flory Polski są najcenniejsze, pozwalają nam zrobić ogród bezproblemowy, tanio. I inne gatunki obce też są dobre jak u nas dobrze  rosną.

Źródła do sporządzenia listy rośliny – książki i komputer : .

– książki , wystarczy kilka, może z 10 dobrych potrzeba. Dobra książka ma najpewniej w nazwie „atlas / klucz / przewodnik do oznaczania  roślin / klasyfikator ” i jej minimum 90-95% treści to tylko zdjęcie rośliny lub jej cechy z krótkim opisem jak wzrost czy gdzie rośnie.  Wiele książek to śmieci gdzie niby ma być dobra treść a na 200 str , połowa to „jak zrobić ścieżki ogrodowe”.
Kilka kupiłem, z tych lepszych to „przewodnik drzewa i krzewy” i „atlas roślin ogrodowych 1000 roślin” – lepsze bo autorzy tych książek  zrobili tylko to co w tytule okładki.
Wszystko co mogę , wprowadzam do komputera czyli nie zawsze muszę mieć na własność książki, polecam więc biblioteki a potem aparatem  zrobienie zdjęć, skanerem za wolno. Kolejna ciekawa możliwość, jak znamy pasjonata ogrodnictwa – idziemy do niego, i łatwo poznamy dobre  książki. Jak nie mamy nikogo takiego, można poszukać przez fora ogrodnicze czy fejsa, ludzie na takie sprawy są otwarci.
Krótka lista co ciekawszych książek, ale nie trzeba wybierać konkretnie tych :

Łukasz Łuczaj – jego książka o dzikich roślinach jest w necie , bardzo fajna dla inspiracji
Rutkowski – klucz do oznaczania roślin naczyniowych
Zielniki – najczęściej były treściwe i wartościowe, nie pamiętam autorów
Atlas roślinności lasów – niezła, konkretna ale droga
Rozpoznawanie roślin e-book IN – jest w pdf wydanie darmowe, rys cz-białe ale trochę okazała się przydatna
Urbisz – rośliny zielne i krzewinki – po prostu dobra

Więcej się przewinęło, jak atlasy roślin ozdobnych czy ziół. Cała lista roślin mniej więcej to w połowie książki w połowie przez sieć.

Poniżej zdjęcie całkowicie bezwartościowych „książek” – zwykły spam

smieci
Sieć – podaję tylko te linki co pamiętam

– wikipedia, tak spokojnie można obejrzeć i kilkadziesiąt roślin wybrać

– fora internetowe jak forum ogrodnicze (http://forumogrodnicze.info/), fora o hodowli ptaków – woliera, fora o pszczołach, blogi  ogrodnicze np ciekawe rośliny dla stawów itd

http://www.drzewa.com.pl

http://kwiatypolski.mintshost.com/atlas/drzewa/rodziny/jablon.html  strona czasem zamula

http://rosliny.eu/drzewa

-http://rosliny.urzadzamy.pl

http://www.podkarpackiesady.pl

http://atlasflory.type.pl/adenostyles_alliariae.html

-http://atlas.roslin.pl/plant/7195

http://www.e-katalogroslin.pl/search/basic

http://www.rynek-rolny.pl/encyklopedia-roslin/kategoria/encyklopedia-roslin/

http://www.florini.pl

https://atlas.roslin.pl/list/t_order/Asterales/1/

http://kwiatypolski.mintshost.com/index.php?strona=ramka

http://ogrod-amat.strefa.pl/spis_roslin.php

Dużo takich stron, więc podałem jakiś wycinek. Proszę się nie ograniczać ani do książek lub linków jakie wymieniłem, bo np zwykłe małe  atlas drzew i krzewów mają średnio 80-150 gatunków i są na podobnym poziomie. Każda lista roślin jest całkowicie indywidualna.

===================================================
Pytania i odpowiedzi :

1 Czy mogę korzystać z poradników jak co z czym sadzić i tabel allelopatii ?
NIE , bo wtedy nie Twoja myśl tworzy ten ogród.

2 Co jak się pomylę ?
To będzie Twój błąd, i tylko Twój, nie takie złe.

3 Czy może mi pomóc żona/mąż ?
TAK

4 Czy mogę sobie wybrać z książek/porad Anastazji to co mi pasuje ?
NIE , albo wszystko albo nic – to słowa Anastazji. Mnie piszącego te słowa to też dotyczy. Ogród Przestrzeń Miłości, Osada Rodowa – to jest  w pełni przekazane przez Anastazje, jeśli usuniemy jedną cegiełkę, zmieniamy cały obraz idei. Megre o tym również mówił.

5 Co jeśli nie mam projektu ogrodu a chcę być teraz „na ziemi” w Osadzie Koniczynka ?
Masz wtedy możliwość bycia wolontariuszem ale nikogo nie dopuszczamy do etapu II bez gotowego projektu ogrodu.

6 Ile czasu zajmuje zrobienie projektu ?
Około roku. Na swoim przykładzie, listę da się zrobić we 2 tyg, tak teraz znacznie łatwiej kiedy używa się wielu źródeł i nie komplikuje.  Koncepcja czyli rozplanowanie z grubsza co i gdzie zajęło mi np 5 miechów, do tego masa poprawek.

7 Czemu tak ważna jest samodzielna praca ?
Bo Twoja myśl tworzy ogród, człowiek jest wieczny – poprzez projekt własnego ogrodu wiążesz się z nim myślą i zamykasz obieg przyrody.  Czyli wrócisz dokładnie w to samo miejsce do swojego ogrodu. Jak projekt zabrudzisz „poradami mistrzów co się lepiej znają” wyrządzisz  sobie ogromna szkodę nawet trudna do wyrażenia.

8 Co z domami itp ?
Dom,ścieżki,szopę itp sprawy „techniczne” musisz sam narysować. Wszystko ma być szczegółowe. Wiemy że teraz domy mają chore ceny, więc  jeśli nie masz kasy, w czasie najbliższych 2 tyg będą dostępne szkice 2 domów open source dla OR. Typowy 35m2 i Typowy 60m2 , po  dokończeniu prac przez architekta będą w pełni oficjalne. Pierwszy z poddaszem, drugi parterowy, każdy z nich ma mieć taki układ wnętrza i  kolor ścian itp zdobień jaki Ty określisz. Jedynie bryła i kubatura domów jest identyczna – dzięki temu kosztem jest tylko materiał.

9 Co z podlewaniem ogrodu ?
Brak, bez podlewania. Zobacz na blog niepodlewam.pl , lub na ogrodnika z Francji który uprawie najlepsze pomidory bez podlewania
https://osadakoniczynka4listna.wordpress.com/2017/01/05/dokladny-przepis-na-najlepsza-uprawe-pomidorow-bez-podlewania-pascal-poot/
Lub na Paula Gauchi na youtube, który też nie podlewa, wogóle nie musi pracować w swoim ogrodzie.

10 Osada z żywieniem roślinnym , ale czy da się żyć z 1ha ?
Hektar utrzyma np 25 ludzi

„Wydajność, efektywność 1 ha
Dorosły człowiek dziennie zjada średnio 2-3 kg. Przez miesiąc około 90kg , przez rok 1080kg – zaokrąglam do 1000kg. Średnia rodzina 4  osobowa więc zjada do 4 ton . 1000kg – liczone dla dorosłego mężczyzny, kobiety i dzieci jedzą nieco mniej.  Niektóre statystyki podają  więc 3,5 tony żywności rocznie na rodzinę.
Dane z rolnictwa  dotyczące 1ha :
Wydajność buraka z ha: 50 ton,
pomidor 60-70 ton,
ziemniak 25-35 ton w zależności od odmiany,
ogórek nawet 100 ton
arbuz 80 ton
marchew 30 ton
kapusta od 40 – 70 ton (najczęściej)
truskawki 8 ton z hektara
1 jabłoń średnio 50kg -200kg ale potrafi dać i 800kg”

11  Tylko hektar, a mogę więcej ?
Nie. W tej Osadzie Rodowej każda działka ma 100 na 100m czyli hektar, i ta przestrzeń w pełni pozwala utrzymać rodzinę i znacznie więcej.
===================================================

Porady Anastazji , które trzeba uwzględnić w projekcie.

– minimum 900 gatunków roślin w tym 300 wieloletnich jako 1 z warunków uzyskania pełnej harmonii i obiegu przyrody w danym miejscu

– staw, conajmniej 1 słonecznik, żywopłot

– minimum 1000m2 przeznaczyć na ogród warzywny

– ćwierć hektara lub lub więcej dla drzew, „W lesie można mieć zagrody do zwierząt z żywych sadzonek”

Oranie, przekopywanie wyjaławia glebę. Gleba nie może być goła,musi być zawsze przykryta, Można sadzić w trawie warzywa.Ogród prawidłowo  zaprojektowany sam się nawozi,
daje owoce i nie wymaga w zasadzie pracy.

Przestrzeń Miłości – ten cały ogród stanowi dom, dom w sensie miejsce życia rodziny. To nie jedynie kawałek bryły w obecnym rozumieniu jako  fizycznie istniejącego domu. Tutaj dom zaczyna się już od przejścia przez bramkę, a sam dom-budynek jest częścią krajobrazu ogrodu. Poprzez  taras i roślinność można połączyć w jedną całość.
Posiadłość Rodowa (ogród) = Twoje miejsce, ród – tutaj wracamy do naszych korzeni liczących wieki i tysiące lat, jednocześnie w tym  miejscu są wszyscy. Nie ma potrzeby aby rodzic znikał na całe dni/tygodnie a dziadków widzieć jedynie od święta. W Osadzie Rodowej jest  miejsce dla wszystkich, i jest do wszystkich blisko.

„Jeden hektar – to nie jest zwykły, odmierzony kawałek ziemi. To przestrzeń, przez którą będziecie związani z Kosmosem. Na tą przestrzeń, a  zatem i na was będą reagować wszystkie planety Wszechświata. One będą waszymi przyjaciółmi, pomocnikami i współtwórcami. Świat roślin i  zwierząt, powietrze i okrążająca nas przestrzeń, jest stworzona przez Boga. Jeśli ktoś nazywa siebie duchowo rozwiniętym człowiekiem, to  niech pokaże materializację swojej duchowości. Więc każdy powinien użyć całej potęgi swojego umysłu, całej swej duchowości, i stworzyć  maleńki, ale konkretny raj. Jeden hektar – to mały punkcik. Ale wyobraźcie sobie, jak by wyglądała Ziemia, gdyby takich punkcików pojawiło  się sto, tysiąc, milion – raj na ziemi”.
Nasza myśl zmaterializuje dokładnie to co wymyślimy.

Słowa Anastazji „Wtedy człowiek otrzyma ziemię, kiedy w myślach stworzy szczegółowy projekt posiadłości, a nie odwrotnie”
==================================================================
Rysowanie ogrodu :
– kartki A4 , A3  , a potem docelowo 2A0  lub arkusz pakowego papieru lub tapeta – każdy z nich pozwala uzyskać obszar 1m na 1m
– linijka długopis kredki
– skaner – tak bardzo przydatne jak nie jesteśmy Picasso.
– używanie skali czyli dla A4 20cm = 100m itd dla A3 i 2A0 , nie będę o skali przynudzał , nie trzeba mieć mega dokładności ale da nam pogląd co jakie jest duże
Najpierw zrobiłem błąd , zacząłem od wielkiej kartki, a potem sprawę ułatwiłem – od małych aż do największej jak już wszystko zaczęło się ciekawie układać. Pracy i poprawek było wtedy mniej.  Za pomocą skanera i Painta, oraz „kopiuj wklej” zrobiłem wiele wariacji ogrodu, oraz te roślinki co ładnie spod ręki wyszły, mogłem dowolnie ustawiać.
Tak, to wszystko odnośnie samego rysowania. Podejść bez strachu do samego rysowania, skali, listy roślin. W tym dokumencie jest opisane w zasadzie wszystko jak zacząć i zrobić całość.
==================================================================

2. Jak narysować ogród PM

Wiele osób po zrobienieu listy roślin  , zastanawia się jak najłafwiej zacząć rysowanie. Podział na zbiory roślin (jadalne/krzewy/ozdobne/zioła itd) jest już podpowiedzią , najłatwiej rysować na początek wszystko jako zbiory – czyli prostokąty i nieregularne bryły bez szczegółów , jako ścieżki , warzywnik, rabaty, sad, przestrzeń zajętą przez budynek domu, staw,  itd.

W ten sposób od ogółu przechodzimy do szczegółu. Zbiory można dowolnie kreskować/wypełniać kolorami i jednocześnie oznaczać jakie rośliny chcemy w danym zbiorze zmieścić. Nie znaczy że jak mamy na liście roślin zbiór krzewinki – że mają być wszystkie w jednym miejscu , rośliny wszystkie powinny się przeplatać , mogą występować w kilku miejscach ogrodu , dzięki temu zwiększamy prawdopodobieństwo że przeżyją i będą bardziej dostosowane.

Ważną sprawą jest praca w skali , możemy użyć poniższego wirtualnego papieru milimetrowego który jest w skali 2 kratki = 1 metr. Dzięki temu z dużą dokładnością narysujemy szkic ogólny w postaci zbiorów-rabat. Można otworzyć i rysować w Paint lub w dowolnym programie.

Pytanie o błędy się czasem pojawia – jeżeli nie wiesz jak coś ze sobą zestawić, zrób tak jak uważasz, jednak nie inspiruj się obcymi poradami „fachowców” ani bzdurnymi tablicami allopati roślin czy poradnikami-książkami – nie mają żadnej wartości dla tego projektu.

Rysunek powyżej, dostępny w linku (http://fotowrzut.pl/19N59MQQIH) ma wielkość 2,5mb w formacie jpg. Aby pobrać naciśnij na „plus” a następnie na ikone dyskietki. Jeżeli chcemy do szkicu można dołączyć legendę ze spisem roślin. Szkicowanie w postaci zbiorów pozwala wybrać najbardziej optymalne i najlepsze koncepcje oraz po zakończeniu tego etapu – narysować wszystko na gotowo, najlepiej ręcznie jeśli jesteśmy w stanie. Rysunek kompletny  zyskuje siłę sprawczą. Projekt ogrodu to nie tylko zabawa, to co narysujemy,  zrealizujemy na ziemi.

Kody – jak na kartce papieru zmieścić najważniejszenie infomacje o roślinach. Kody umieściłem w spisie roślin, i na kartce. Rysuję częściowo symbolami, ponieważ 1ha z ponad 900gat roślin to jest pewne wyzwanie. Przykłady kodów :

Oznaczenia unikalnego kodu:

 Jabłoń Sargenta 2m 2jst – 2m, j-jabłoń , st- Sargenta. Czasem dodaję informację na końcu np 4/21 czyli drzewo czwarte z 21 wogóle w ogrodzie Przestrzeń Miłości.

 Kaszt. jadalny castanea sativa 20m 20kjy

Reklamy